SEPETİM
Alışveriş Sepetiniz Boş.
Tarihçe

Belge Yayınları 1977 yılında Ragıp ve Ayşe Nur Zarakolu tarafından kuruldu. Ayşe Nur Zarakolu, 1995´te Türkiye Yayıncılar Birliği´nin ve 1998´de İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi´nin ve Frankfurt Fuarı´nın 50. yıldönümü vesilesiyle verilen Uluslararası Yayıncılar Birliği´nin Yayınlama Özgürlüğü Ödülü´nün ilk sahibi oldu.

Yayınevi olarak her türlü tabuya karşı çıkmayı ilke edindik ve 12 Eylül Faşist Darbesi, Sosyalizm Birikimi, Kürt Sorunu, Ermeni Jenosidi, Azınlık Hakları, Pontos Sorunu, insanlığa karşı işlenen suçlar, Yahudi düşmanlığı, Militarizm ve Cezasızlık (impunity) gibi önemli konuları ilk kez Türkiye kamuoyunun tartışmasına açtık. Kuruluşumuzdan itibaren düşünce özgürlüğü anlayışımızdan bir an olsun ödün vermedik ve vermeyeceğiz. İktidar ya da muhalefetten gelsin yasakçı anlayışlara ödün yok.

Ağırlıklı olarak politika, ekonomi, felsefe ve insan hakları ile ilgili kitaplar yayımlayıp, Marenostrum dizisi ile yaşadığımız bölgenin kozmopolit, çok kültürlü mirasını yansıtan edebi ürünlere yer veriyoruz.

Yayınevimiz 1985 yılından itibaren cezaevlerinde yatan veya yeni çıkan kişilerin yazdıkları şiir, öykü, roman, inceleme ve araştırma tarzındaki ilk kitaplarını yayınlayarak, bir çok yazar ve şairin topluma tanıtılması ve yetişmesine vesile olmuştur.