SEPETİM
Alışveriş Sepetiniz Boş.
YUKARI FIRAT ERMENİLERİ 1915 VE DERSİM

Ürün Kodu: 978-975-344-713-3
Fiyat:
65,00
TL
Adet :

Yazar Hovsep Hayreni´nin uzun yıllara dayanan araştırmaları ve yoğun emeğinin ürünü olan Yukarı Fırat Ermenileri, 1915 ve Dersim kitabını tam da o karanlık ve kanlı geçmişin Abdülhamit ile Talat ve Enver paşa taklitleri tarafından adeta yeniden hortlatılmaya çalışıldığı bir zamanda elinizde tutuyorsunuz.

Yazar dönemin Dersim sancağı ile Erzincan, Kemah, Eğin, Divriği, Arapgir, Harput, Palu, Kiğı, Tercan gibi komşu bölgeleri içeren Yukarı Fırat havzasına mercek tuttuğu bu ayrıntılı araştırmasında üç ana gaye güdüyor. Bunlardan birincisi, Ermeni halkının bölgedeki tarihsel derinliği ve nüfus yoğunluğunu belgeleyerek, gerek II. Abdülhamit´in 1894-96 katliamlarını, gerekse İttihat ve Terakki yönetiminin gerçekleştirdiği 1915 soykırımını bütün çıplaklığı ve acımasız sonuçlarıyla sergilemek. İkincisi, dönemin Ermeni siyasi partilerinin soykırımı öngörememiş ve buna uygun örgütlenme ve özsavunmayı geliştirememiş olmalarının neden ve sonuçlarını inceleyerek günümüzde benzer hataların yaşanmaması için uyarıda bulunmak.
Üçüncüsü ise, Dersim halkının soykırımdan sıyrılmayı başarabilen az sayıda Ermeni´nin kurtulmasında oynadığı rolü motivasyonlarıyla birlikte objektif olarak değerlendirmek ve hakkını teslim etmek…

Kitapta kullanılan kaynakların büyük çoğunluğu bizzat yazar tarafından derlenen dönemin canlı tanıklarının Ermenice anı yazımlarından oluşuyor ve bunların birçoğu Türkçe okur karşısına ilk kez çıkıyor. Bu açıdan da çok özel bir yere sahip olan bu eserde, ayrıca neredeyse köy köy tüm yerleşim birimlerinde katliam ve soykırımın nasıl yaşandığı, kimler tarafından yapıldığı ve hangi aşiretlerin Ermenileri koruduğu büyük bir titizlikle ortaya konuyor.

Ermeni soykırımıyla birlikte Ermeni ve Kürt halklarının ortak kurtuluş fırsatının kaçırıldığını belirten Hovsep Hayreni, 1938 Dersim soykırımını 1915 soykırımının devamı olarak değerlendiriyor ve ortak acıların halkları birleştirmesi gerektiğini vurguluyor.

Yazar, günümüzde de benzer bir durumla karşı karşıya olduğumuzdan hareketle, bizi tarihimizle cesur bir biçimde yüzleşmeye, hesaplaşmaya ve hatalardan dersler çıkararak bunları ortak mücadeleye ve kurtuluşa dönüştürmeye davet ediyor.
Yasemin Gedik

Özellikler

Medya Cinsi :
Sayfa Sayısı : 864
Ebat : 16.cm x 24 cm
Hamur Tipi : Enzo krem 60 gr.
İlk Baskı Yılı : Aralık 2015
Baskı Sayısı : 2. baskı

Yorum Yaz


Ad Soyad:


Yorumunuz: Not: HTML kod yazmayınız!

Ürüne puan ver         


Bu Kategorideki Diğer Kitaplar

YUKARI FIRAT ERMENİLERİ 1915 VE DERSİM Fiyat: 65,00 TL

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ YAYINLARINDA KÜRTLER Fiyat: 39,00 TL

SELANİK Osmanlı'nın Son Elli Beş Yılı Fiyat: 55,00 TL

THKP-C DEVRİMCİ YOL GELENEĞİNDE ÖNCÜLÜK OLARAK POLİTİKA İkiBakış İkiDevrimci Yol Adet Fiyat: 35,00 TL