SEPETİM
Alışveriş Sepetiniz Boş.
TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ YAYINLARINDA KÜRTLER

Ürün Kodu: 9789753447720
Fiyat:
39,00
TL
Adet :

Türkiye Komünist Partisi, Türk, Kürt, Ermeni, Laz, Rum, Çerkes, diğer ulus ve azınlıklardan gelme komünistlerin ilk partisi. Bunların ortak değeri. Ayrıca görülecek ki, TKP başka bazı konularda da “ilk.” Kürtlere statü olarak özerkliği ilk öneren, anadilde eğitimi ilk savunan ve ilk Kürtçe radyo yayını yapan partidir. Tabii Türkiye´den söz ediyoruz.

Fevzi Karadeniz

 

Türkiye Cumhuriyeti Türk-İslam ideolojisine dayalı bir ulus-devlet olarak kuruldu. Toplum, Türklerden ya da Türk olmayı benimseyenlerden oluşacaktı. Ne var ki, bunun gerçekleştirmenin önünde iki büyük engel vardı: Biri Lozan´da azınlık olarak tanınan gayrimüslim halklar, diğeri de Türk olmayan Müslüman halklardı. Gayrimüslimleri Türkleştirmek söz konusu olamazdı. Ama başta Kürtler olmak üzere, Müslüman fakat Türk olmayan halkları asimle ederek Türkleştirmek mümkün görünüyordu.


Türk olmayan Müslüman Kürtlerin Türkleşerek asimle olmaları gerçekleşememiş... Alınan bütün önlemlere karşın ulusal demokratik taleplerini sürdüren Kürtler Türk ulus-devlet projesinin gerçekleşmesine engel olmaya devam ediyor. Yüzyıla yakın bir süre boyunca ulus-devletin önündeki Kürt engelini aşmak ya da bugünkü deyimle Kürt Sorunu´nu çözmek için inişli çıkışlı pek çok yöntem uygulandı. Kürt varlığının inkârı, dil yasağı, sürgünler, faili meçhul cinayetler, köylerin ortadan kaldırılması vb yöntemler başarısız olunca, denenen sözde barış müzakereleri de sonuçsuz kaldı. Ve bugün yeniden Kürt diye bir halkın olmadığı, herkesin Türk olduğu iddiasına dayalı inkâr politikasına dönüldü. 1930´larda olduğu gibi, bugün de Kürtlerin varlığından, dilinden ve kültüründen söz etmek suç sayılmakta ve ceza tehdidi altıda tutulmaktadır.


TKP daha 1920´de yaptığı ilk kongrede, Kürt Sorunu´nun insani yöntemlerle ve kalıcı biçimde çözümünün mümkün olduğunu göstermiştir. Değerli dostum Fevzi Karadeniz´in büyük bir emekle hazırladığı TKP Yayınlarında Kürtler adlı kitap, TKP´nin Kürt Sorunu´na nasıl yaklaştığını ve önerdiği kalıcı çözüm yöntemini açıkça göstermektedir. Şimdi ulus-devlet yapılanmasının çözemediği Kürt Sorunu´nu insani yöntemlerle ve halka acı çektirmeden nasıl çözülebileceğini Fevzi Karadeniz´in TKP Yayınlarında Kürtler kitabından izleyelim.

Tarık Ziya Ekinci


Özellikler

Medya Cinsi : Kitap
Sayfa Sayısı : 456
Ebat : 13.5 cmx21 cm
Hamur Tipi :
İlk Baskı Yılı : 2018
Baskı Sayısı : 1. Baskı

Yorum Yaz


Ad Soyad:


Yorumunuz: Not: HTML kod yazmayınız!

Ürüne puan ver         


Bu Kategorideki Diğer Kitaplar

YUKARI FIRAT ERMENİLERİ 1915 VE DERSİM Fiyat: 65,00 TL

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ YAYINLARINDA KÜRTLER Fiyat: 39,00 TL

SELANİK Osmanlı'nın Son Elli Beş Yılı Fiyat: 55,00 TL

THKP-C DEVRİMCİ YOL GELENEĞİNDE ÖNCÜLÜK OLARAK POLİTİKA İkiBakış İkiDevrimci Yol Adet Fiyat: 35,00 TL